Yükleniyor...

Berrak Konsome

Fransa Mutfağı | Süre: | Ekleyen: | İzlenme: 895
Süre: 60dk-Fazla
Servis: 8-10
Zorluk: KolayTavsiyeler

Konsome yapilisinin resimli anlatimini

buradan görebilirisinizKonsomeyi berraklaştırmak için gerekli yumurta akları, tadını birazdeğiştirdiğinden, et, sebze, kokulu otlar ve baharat eklenir.
Süslemede, çeşitli sebzelerkullanılabilir. llke olarak yalnızca tek bir sebze süs olarak kullanılırsa da, zar biçimi doğranmış, karşıt renkli 2 sebze de kullanılabAir. Havuç, şalgam gibi kök sebzelerin 30 saniye kadarsuda haşlandıktan sonra zarbiçimi doğranmaları gerekir.Malzemeler
2 I (8 su bardagi) tuzsuz et (esmer et ya da tavuk)suyu yagi butunuyle almmis)
3 yumurtanin aki
125 gsigir dana ya da
tavuk kiymasi (butunuyle yagi alinmis ve iri cekilmis)
1
havuc (kazinip, ince dogranmis)
1
kereviz sapi (ince dogranmis)
1
pirasa (ayiklanip, temizlendikten sonra ince dogranmis ya da ince dogranmis sogan)
1/2 tatli kasigi kekik
1
defne yapragi
3
maydanoz dali (kiyilmis)
bir tutam
karabiber (taze cekilmis)
1/2 tatli kasigi tuz


Yapilis Tarifi
Et (esmer et ya da tavuk) suyunu büyük bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, bir taşım kaynatın. Bu arada yumurta aklarını bir kâseye koyup, hafifçe çırptıktan sonra, kalan bütün malzemeyi de çırparak ekleyin.
Tenceredeki et suyu kaynayınca kâsedeki karışımı tencereye boşaltıp,1 - 2 kez karıştırdıktan sonra ateşi kısarak, tıkırdamaya bırakın. Malzemenin bir bölümü yüzeye çıkarak, filtre görevi yapacak birtabaka oluşturunca, bu tabakada beliren çatlağı bir kaşıkla hafifçe genişletip, pişme süresince oluşacak kabarakların çıkmasını sağlayın. Konsome kısık ateşte 30 dakika kadar ağır ağır kaynadıktan sonra, tencereyi ateşten alın.
Büyük bir kâsenin üstüne bir süzgeç yerleştirip, içine birkaç kat tülbent döşeyin. Tenceredeki berrak konsomenin üstündeki tabakayı kepçeyle aralayıp, konsomeyi kepçe kepçe süzgeçten kâseye aktarın ve servis yapın.
Afiyet olsun...

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Tarifler

 
ara.gen.tr ağı
ara.gen.tr, internetteki farklı mecralardaki içeriğin tek bir site üzerinden erişilebilmesi amacıyla kurulmuş bir internet ağıdır.

firma hakkında
ara.gen.tr, internetteki farklı mecralardaki içeriğin tek bir site üzerinden erişilebilmesi amacıyla kurulmuş bir internet ağıdır.